Witaj uczniu szkoły podstawowej w świecie matematyki!

Jeżeli jesteś uczniem szkoły podstawowej i chciałbyś po szkole wrócić myślami do matematyki- to dobrze trafiłeś! Na tej stronie będą pojawiać się materiały dotyczące tematów omawianych na lekcji, ale również zadania dodatkowe i uzupełniające, a także gry i ciekawostki matematyczne. Zapraszam do zabawy z matematyką!

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowo pojawiających się materiałach na stronie wpisz swój adres mailowy w okienku Newslettera. Twój lub Twoich Rodziców adres będzie wykorzystywany jedynie do przekazywania informacji matematycznych dotyczących strony internetowej  i zadań dodatkowych.

Zachęcam do współpracy przy tworzeniu strony- inaczej mówiąc, wypowiedzi na temat jej zawartości i sugestii zmian. Jak widzisz, strona dopiero powstaje, więc jest co robić. Chciałabym, aby zamieszczane materiały jak najbardziej odpowiadały Twoim oczekiwaniom. Zachęcam do dyskusji po lekcji matematyki oraz w trakcie poniedziałkowego dyżuru- od 15.10 do 16.10.

Pozdrawiam!

Grafiki do prezentacji

Działania pisemne

Drogi uczniu, dobrze wiesz, że dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić można z łatwością korzystając z kalkulatora. Ale Twój umysł da radę sam! Trzeba się tylko nauczyć algorytmu działań pisemnych oraz przypomnieć tabliczkę mnożenia. Niestety, żeby zostać mistrzem, trzeba trochę poćwiczyć. Poniżej podaję Ci link do strony, która umożliwi Ci sprawdzenie każdego wykonanego przez Ciebie działania pisemnego. Oczywiście możesz sprawdzić wynik na kalkulatorze, ale tu łatwiej będzie Ci znaleźć błąd w swoich obliczeniach. Wszystkie zadania są dla chętnych- ale za każde możesz „zarobić” plusa jeśli przyniesiesz do szkoły swoje rozwiązanie.  Powodzenia!

Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym

Myślę, że dodawanie idzie Ci najlepiej z działań pisemnych. Odejmowanie też pewnie nie sprawia większych kłopotów. Ale warto poćwiczyć. Poniżej dwa zadania- kolorowanki. Wydrukuj je w domu i przynieś swoje rozwiązanie- dostaniesz niebieskiego plusa za poprawnie wykonaną dodatkową pracę domową.

Dodawanie i odejmowanie- kolorowanka 1

Odejmowanie pisemne – kolorowanka 2

Sprawdź swoje obliczenia korzystając z kalkulatora domowego, systemowego lub  kalkulatora online.

Mnożenie sposobem pisemnym

Czas poćwiczyć mnożenie pisemne. Jeśli masz ochotę rozwiąż zadania : zadania.

Możesz sprawdzić wyniki na kalkulatorze lub korzystając z aplikacji dostępnej na tej stronie.

Dzielenie pisemne

Nie ma co się oszukiwać, najtrudniejszym działaniem pisemnym jest dzielenie. I tu, praktyka zwłaszcza jest najważniejsza. Dlatego proponuję ćwiczyć przykłady z matematycznego zoo: na tej stronie.

Jeśli masz ochotę wykonaj zadania i przynieś rozwiązania na lekcję matematyki. Za poprawne odpowiedzi otrzymasz niebieskiego plusa. Warto sprawdzać swoje rozwiązania korzystając ze strony: dzielenie pisemne.